Pracownicy z Ukrainy – dlaczego chcą pracować w Polsce?

0
86
Pracownicy z Ukrainy

Aktualny rynek pracy w Polsce jest niezwykle bogaty w oferty. Pracę w Polsce może znaleźć każdy, kto ma odpowiednie kwalifikacje. Bardzo często jednak z wielu przyczyn polscy pracodawcy nie mogą znaleźć odpowiedniej liczby rąk do pracy. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem wydają się pracownicy ze Wschodu, a w szczególności pracownicy z Ukrainy.

Płace w Polsce a płace za granicą

Od 1 stycznia 2018 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 2100 zł brutto. Oznacza to, że minimalna „kwota na rękę”, jaką otrzyma każdy pracownik nie może być niższa niż 1535 zł. Mowa tu o pracownikach zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. W przypadku pracowników, którzy pracują w oparciu o umowę o dzieło oraz umowę zlecenie wynagrodzenie uzależnione jest od rodzaju wykonywanej pracy oraz stawki godzinowej. Przy umowie o dzieło stawka godzinowa wynosi najczęściej od 10 do 15 zł. Z kolei niskie zarobki u naszych wschodnich sąsiadów powodują, że coraz częściej w naszym kraju pojawiają się właśnie pracownicy z Ukrainy. Polski rynek dla pracowników ze Wschodu wydaje się być dla nich na tyle atrakcyjny, że coraz częściej podejmują pracę właśnie na obszarze RP.

Dlaczego pracownicy z Ukrainy szukają zatrudnienia w Polsce?

Wynagrodzenie w Polsce jest znacznie wyższe w porównaniu do wynagrodzenia, jakie otrzymują pracownicy na Ukrainie. Po odliczeniu podatku pracownik z Ukrainy zarabia przeciętnie 190 Euro, co pod względem najniższych zarobków stawia Ukrainę na pierwszym miejscu. Według Ukraińców Polska jest krajem dobrze rozwiniętym, w którym standard życia jest dobry, a jego koszty przystępne. Minimalne wynagrodzenie w Polsce w przeliczeniu na Euro wynosi ok. 345 Euro. Pracownicy ze Wschodu znajdują zatrudnienie w wielu branżach – od budownictwa po IT. Potrzebni są m.in. lekarze, inżynierowie budownictwa oraz logistyki. Wynagrodzenie w tych zawodach jest już znacznie wyższe, gdyż zapotrzebowanie na takich pracowników jest w Polsce największe.

Co wyróżnia pracownika z Ukrainy?

Naszych sąsiadów zza wschodniej granicy wyróżnia wiele cech, które sprawiają, że są oni coraz chętniej zatrudniani przez przedsiębiorców z Polski. Pracownik z Ukrainy ceniony jest przede wszystkim za dokładność, sumienność oraz rzetelne wykonywanie swoich obowiązków. Ukraińcy bardzo chętnie do nas przyjeżdżają, napędzając tym samym naszą gospodarkę – płacąc rachunki i robiąc zakupy w polskich sklepach, co niesie wiele korzyści dla wszystkich.