Idealne CV to połowa sukcesu? (cz. 1)

0
118

Curriculum Vitae, brzmi tajemniczo i poważnie. Jednak to nie tylko czarna czcionka na białej kartce ze zdjęciem nieśmiało umieszczonym w górnym rogu. CV powinno być wizytówką kandydata. Zawierać takie informacje, które zainteresują potencjalnego pracodawcę, przyciągną jego wzrok i spowodują, że dokument nie wyląduje w koszu tuż po jego zobaczeniu. Profesjonalne CV to oczywiście nie wszystko, ale warto pamiętać, że wzbudzenie zainteresowania zbliża nas do objęcia wymarzonego stanowiska.

Wybierz to co istotne

To, że pięć lat temu pracowałeś w pizzerii jako kelner nie ma żadnego znaczenia, gdy ubiegasz się o stanowisko programisty. Im więcej, zbędnych informacji, tym mniejsze szanse na to, że pracodawca zainteresuje się twoim CV. Wybierz to co najistotniejsze z punktu widzenia pracodawcy oraz to, co jest najbardziej zbliżone do stanowiska, na które aplikujesz. Dokładnie przeanalizuj swoje obowiązki i osiągnięcia, które zdobyłeś na poprzednim stanowisku. Jeżeli odpowiadają wymaganiom ogłoszenia, wpisz je do CV. – Jest to podejście efektywnościowe kandydata, czyli mierzenie sukcesów podjętych poprzez uzyskane efekty- mówi Filip Aryanowicz, wiceprezes agencji pracy Bisar, specjalizującej się w pracownikach z Ukrainy.

 

Wpisuj dokładne daty

Bardzo często zdarza się, że kandydaci nie wpisują dokładnego okresu zatrudnienia. Może się to wiązać z dodatkowymi pytaniami ze strony rekrutera, lub po prostu odrzucenie takiego CV. Dlaczego? Podanie daty, np. od 2014 do 2015 roku, nie jest jednoznaczne. Nasuwa się tutaj pytanie, czy kandydat pracował od grudnia 2014 roku do lutego 2015 roku? Czyli dwa miesiące. Czy może został zatrudniony w styczniu 2014 i pracował do grudnia kolejnego roku? Co daje nam już dwa lata. Dla potencjalnego pracodawcy jest to dość istotna informacja.

Artykuł pochodzi z money.pl

Zwróć uwagę na pisownię

Przed wysłaniem swojego CV należy upewnić się, czy nie popełniliśmy żadnych błędów pod względem językowym. CV ma być czytelne, uporządkowane i przejrzyste. Jest to ważne, z punktu widzenia pracodawcy, byśmy nie sprawiali wrażenia osoby chaotycznej i roztrzepanej.

Może to zabrzmi dziwnie, ale CV od jakiegoś czasu przeżywa ewolucję i nie chodzi tutaj o zmiany jakie narzuciło RODO. Jeszcze nieadawno wystarczyło wpisać jedynie nazwę stanowiska- teraz to nie wystarcza. Pracodawcy są coraz bardziej wymagający i wbrew pozorom wolą poświęcić czas na treściwe i konkretne CV, niż tracić go na przeglądanie takich, które nic nie mówią o potencjalnym kandydacie – kończy  Filip Aryanowicz.

Czytaj ciąg dalszy..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here